dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

|  NOCLEGI   |  INFORMATOR   |  WYCIĄGI NARCIARSKIE   |  KONTAKT      |  TERMY  |

   


 MIEJSCOWOŚCI GIMNNE

Gminę Bukowina Tatrzańska tworzy 8 miejscowości, w skład których wchodzą: Groń, Leśnica, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska. Dolinę Pogórza Gliczarowskiego zajmują Groń i Leśnica. Brzegi położone są na południu Pogórza, natomiast Bukowina Tatrzańska rozciąga się na jego grzbietach i stokach. Na lewym brzegu rzeki Białki znajduje się Podhale, w którym leży Białka Tatrzańska, natomiast na prawym brzegu - Spisz, w skład którego wchodzą Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.


Bukowina Tatrzańska - jedna z ośmiu gminnych wsi na Podhalu, położona na wysokości 860-1000 m n.p.m. nad rzeką Białką zaledwie 15 kilometrów od Zakopanego. Miejscowość ta liczy ponad 12 tysięcy mieszkańców, cechuje ją klimat górski - gdzie pokrywa śnieżna występuje od października do maja. Bukowina leży na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego, zaś w jego dolinach leżą wsie Groń i Leśnica oraz Brzegi. Dolina rzeki Białki należy do kolejnych trzech wsi - na lewym brzegu leży Białka Tatrzańska, a na prawym, należące do Spisza - Czarna Gór, Jurgów i Rzepiska.  W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się wiele drewnianych pensjonatów zbudowanych  w stylu witkiewiczowskim, które pamiętają jeszcze czasy międzywojenne. W centrum miejscowości znajduje się największy w Polsce drewniany budynek - Dom Ludowy, który jak za dawnych czasów pełni funkcję kulturalną i jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim. W 1996r Bukowina Tatrzańska, została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych należy podkreślić, że jako jedyna jak do tej pory miejscowość w Polsce.  Prawie 30 % powierzchni gminy Bukowina Tatrzańska zajmuje Tatrzański Park Narodowy. Należy podkreślić, że na jej terenie znajdują się: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawa, Rysy, Zawrat, Granaty, Żabie Szczyty, Mięguszowieckie Szczyty, Kozi Wierch czy Świnica i Orla Perć. Bukowina to miejsce, które posiada doskonałe warunki do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów. Położenie Bukowiny Tatrzańskiej sprawia, iż jest ona idealną bazą na rozpoczęcie wycieczek górskich i rowerowych.


Białka Tatrzańska - pięknie położona, oferuje niesamowite widoki, posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Co roku organizowane są na rzece Białce - Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym. Warto odwiedzić ścisły rezerwat przyrody Przełom Białki tzw. Skałki. Białka Tatrzańska oferuje łagodne stoki z szerokimi trasami dla narciarzy i snowboardzistów.
18 wyciągów, w tym 2 koleje krzesełkowe, 3 osobowa o długości 1380m i 4 osobowa o długości 800 m, wyciągi orczykowe i talerzykowe. Co roku organizowane są  imprezy np. zjazd na plastikowych workach wypełnionych sianem i  słynna biała noc sylwestrowa na nartach.


Groń - malowniczo położona jest we wschodniej części doliny ograniczonej dwoma ciągnącymi się przez kilka kilometrów grzbietami i rozciągnięta na linii północ-południe. Od Leśnicy oddziela ją potok uchodzący do Dunajca. Są to siostrzane wsie, gdzie droga poprowadzona przez dolinę zahacza obie miejscowości, tak więc za każdym razem, gdy przejeżdża się przez jeden z kilku mostów, wjeżdża się do innej wioski. Większość budynków jest dla obu wsi wspólna (np. kościół parafialny w Groniu i cmentarz w Leśnicy). Podział jest w zasadzie tylko administracyjny, który w praktyce nie funkcjonuje.

Brzegi - malowniczo położona miejscowość wzdłuż Potoku Brzegowego, który wpada do rzeki Białki. Górna część wsi znajduje się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. gdzie znajduje się  najsłynniejszy punkt widokowy na Tatry - Głodówka i przysiółek Kucówka. Brzegi oferują  miłośnikom białego szaleństwa 5 wyciągów narciarskich. Główną zaletą Głodówki jest rekordowo długo zalegający śnieg, często do końca kwietnia.


Czarna Góra - przepięknie położona wieś Spisza, której nazwa pochodzi od wyglądu góry, porośniętej dawniej gęstym lasem świerkowym, na której pierwsi osadnicy wybudowali swoje domy. Po dziś dzień zachował się pasterski charakter wsi widoczny jeszcze w zabudowie, a także w układzie pól. Znajduje się tu największe w okolicy osiedle romskie tzw. Kamieniec (tuż przy moście na rzece Białce). Najwyższym szczytem jest  Litwinka (903 m. n.p.m.) Ze szczytu Czarnej Góry, spod metalowego krzyża, rozciąga się niesamowity widok na wszystkie stoki narciarskie w Białce Tatrzańskiej oraz na Tatry Polskie i Słowackie, Pieniny, Beskidy, Gorce czy też Masyw Babiej Góry.

Jurgów - to najbardziej wysunięta na południowy zachód wieś Spisza. Położony w dolinie, na prawym brzegu rzeki Białki jest oazą ciszy i spokoju. Spotkać tu można nieliczne już drewniane zabytki budownictwa spiskiego oraz murowane domy z charakterystycznymi dla tego regionu ozdobnymi fasadami, znajduje się również nadal działający tartak wodny. Najstarszym zabytkiem wsi jest kościół zbudowany z drewna jodłowego p.w. św. Sebastiana Męczennika.

Rzepiska - nazwa wsi pochodzi od sadzonej tu niegdyś rzepy, miejsowość położona w Spiszu, bogata w lasy, doskonała dla ludzi chcących spokojnie wypocząć - jest oazą ciszy i spokoju. Swoją dziką przyrodą zachęca do wycieczek pieszych oraz rowerowych. Zimą natomiast jest świetną bazą wypadową dla narciarzy. Rzepiska oferują przepiękne widoki na niżej położone miejscowości: Brzegi, Białka, Czarna Góra oraz Jurgów. Zamieszkiwana jest przez około 700 osób i dzieli się na cztery części: Bryjów Potok, Pawliki, Wojtyczków i Grocholów Potok
Jeśli posiadasz informacje lub zdjęcia, które powinny znaleźć się w serwisie przyślij je na adres:
kontakt@bukowina-tatrzanska.com