dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

|  NOCLEGI   |  INFORMATOR   |  WYCIĄGI NARCIARSKIE   |  KONTAKT      |  TERMY  |

   


ZABYTKIKościół
p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

lokalizacja: ul. Kościuszki 1
Bukowina Tatrzańska 

Parafia w Bukowinie Tatrzańskiej pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego posiada dwie świątynie. Pierwszą ufundował i wybudował u końca XIX w. pobożny góral z Bukowiny Tatrzańskiej - Jędrzej Kramarz. Nowy kościół - w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowego - zbudowany został w latach 1974-1982, poświęcony w 1982r., konsekrowany w 2002roku. Autorem projektu jest krakowski architekt Wojciech Pietrzyk. Stary kościółek, który po wybudowaniu nowego miał zostać rozebrany, ostatecznie jednak został wpisany do katalogu zabytków. W 1994 r. został gruntownie odremontowany.

 


Dom Ludowy im Franciszka Ćwiżewicza

lokalizacja: ul. Długa 87
Bukowina Tatrzańska 

Największy budynek drewniany w Polsce. Obecnie mieści się w nim siedziba Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przy Domu Ludowym działa również  Szkoła Ginacych Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której można nauczyć się m.in. haftu, budowy tradycyjnych instrumentów ludowych, kowalstwa, rzeźby w drewnie i kamieniu, malarstwa na szkle, garncarstwa i snycerstwa. Latem (w sierpniu) odbywa się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy oraz Mowy Starosty Weselnego - pt. "Sabałowe Bajania". „Sabałowe Bajania” mają bogaty program imprez towarzyszących. Będą to m.in. kiermasze twórczości ludowej, wystawa prac dzieci i młodzieży ze Szkoły Ginących Zawodów, wystawa malarstwa na szkle oraz zabawy dla publiczności, jak i degustacja regionalnych potraw.


Kościół p.w. św. Szymona i Judy  Tadeusza w Białce Tatrzańskiej.

lokalizacja:
Białka Tatrzańska

Drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej wybudowany około roku 1700.  Wyposażenie jest barokowe i barokowo-klasycystyczne. Całość ocieniają lipy - zabytki przyrody. Latach 20 XX wieku, wykonano w prace renowacyjne i konserwatorskie. Obecnie nieczynny, zamieniony został na muzeum (m.in. zbiór narzędzi pracy, rzeźby ludowe).


Kościół p.w. Św. Sebastiana Męczennika w Jurgowie

lokalizacja: Jurgów
 

Kościół parafialny z 1670 roku. zbudowany został z drewna jodłowego przez miejscowych cieśli, wystrój wnętrza barokowo-rokokowy. Atrakcjami turystycznymi są: znajdujący się pod chórem wizerunek diabła pokonanego przez Michała Archanioła, XVIII-wieczna chrzcielnica, oraz murowana wolnostojąca dzwonnica z 1881 r. Zawieszone w niej dzwony datowane są na 1699 i 1785.
 


Zabytkowa "Zagroda Sołtysów w Jurgowie"

lokalizacja: Jurgów
 

Zagroda spiska Sołtysów z 1861 roku to ekspozycja etnograficzna pokazująca w znacznym stopniu oryginalne, zachowane wyposażenie biednego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie jest to placówka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ciekawostką jest to, że okna wszystkich pomieszczeń skierowane są na wschód, jedynie "izba" posiada dodatkowe okno na zachód umożliwiające obserwację obejścia.

Czynne od środy do niedzieli w godzinach 10.00- 14.00


Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

lokalizacja: Czarna Góra
 

Zagroda Korkoszów z ekspozycją etnograficzną pokazuje bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego. Możemy zobaczyć tu niespotykane gdzie indziej wyposażenie domu, części stroju ludowego, w tym charakterystyczny dla Czarnej Góry kapelusz drużbiarski. W roku 1980 potomkowie Sebastiana Korkosza przekazali zagrodę na rzecz Skarbu Państwa z życzeniem, aby powstało tu muzeum spiskie. Po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego Muzeum Tatrzańskie zorganizowało wspomnianą wystawę.

Czynne od środy do niedzieli w godzinach 10.00- 14.00