dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

|  NOCLEGI   |  INFORMATOR   |  WYCIĄGI NARCIARSKIE   |  KONTAKT      |  TERMY  |

   


TRASY SPACEROWE

Gdzie na spacer?
Trasy spacerowe w terenie oznakowane są kwadratem o wymiarach 10 x 10 cm. , przeciętym przekątną dzielącą go na dwa trójkąty, przy czym dolny trójkąt może mieć różną barwę ( czerwoną, zieloną, żółtą, itp. ) natomiast górny jest zawsze biały. Początek wszystkich tras - Bukowina Tarzańska, co nie oznacza, że stąd należy rozpocząć wędrówkę.



Jak przygotować się na weekend w górach


(fot. shutterstock)
 

Górskie wycieczki wymagają odpowiedniego przygotowania zarówno pod kątem ekwipunku, jak i własnego przygotowania fizycznego. Zmienne warunki pogodowe, zróżnicowana trudność szlaków turystycznych, a także trudne do przewidzenia okoliczności przyrody — wszystko to może być szczególnie niebezpieczne dla mało doświadczonego turysty.

Zadbaj o własną kondycję
Góry potrafią wystawić twoja sprawność fizyczną na najwyższą próbę. Dlatego przygotowanie do wyprawy warto rozpocząć od zbudowania własnej kondycji. Najlepiej w tym celu postawić na regularny wysiłek fizyczny – minimum trzy razy w tygodniu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ćwiczenia siłowe oraz te poprawiające naszą wydolność oddechową – kolarstwo, bieganie czy pływanie. Wykonywanie ich w różnej pogodzie np. podczas dużego upału lub ulewnego deszczu pozwoli nam na pełne sprawdzenie naszych możliwości w trudnych warunkach. Dzięki tym prostym nie tylko poprawimy nasze bezpieczeństwo podczas prawdziwej wyprawy, lecz również podniesiemy naszą satysfakcję z niej.

Poznaj teren
Podstawą jest dobre zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem własnej kondycji i możliwości, a także znajomości danego terenu. Pamiętajmy, że będąc w górach, jesteśmy mocno ograniczeni przez czas – granicę tu ustalają świt i zmierzch. Rozplanuj więc czas tak, aby zejście odbywało się jeszcze, gdy jest jasno. Większość map informuje nas o optymalnym czasie przejścia danej trasy. Przed wyprawą warto jednak zweryfikować te dane na krótszym odcinku drogi. Bardzo ważne jest również zaznajomienie się z oznaczeniami poszczególnych szlaków. Ostatnim punktem jest poinformowanie pracowników hotelu lub gospody o tym, gdzie wyruszamy i o czasie, w jakim zamierzamy wrócić. Upewnijmy się także czy nasz telefon jest naładowany, a w spisie kontaktów posiadamy numer alarmowy TOPR.

Zaplanuj odpowiedni ekwipunek
Najważniejszą część ekwipunku stanowią buty. To one stanowią o komforcie i bezpieczeństwie wyprawy. Lekkie i wytrzymałe obuwie trekkingowe, ze sztywną podeszwą i utwardzaną strefą na przedzie, idealnie nada się na tatrzańskie szlaki. Istotną kwestią jest odpowiedni rozmiar – za ciasne obuwie powoduje bolesne otarcia, za duże natomiast nie chroni dostatecznie przed skręceniem. Jeśli chodzi o odzież niezależnie od temperatury i pory roku, najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę – kurtka przeciwdeszczowa, sweter, czapka i rękawiczki należą do niezbędnika turysty w górach. Kompletując sprzęt i odzież warto zapozać się z ofertami dostępnymi w internecie. Wysokiej jakości produkty znanych marek w niższych cenach możemy kupić dzięki sklepom internetowym i stronom oferującym zniżki i kody rabatowe jak: Outdorzy, Presto na Kupon.pl, Gruper czy inne. Wysoka jakość nie zawsze musi iść w parze z wysoką ceną.
 


Szlak z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów

Szlak trudny niekiedy górskimi graniami - dla bardzo doświadczonych turystów, czas przejścia ok. 5 godzin. Po drodze największy wodospad w Polsce – Siklawa


Szlak z Sołtystwa na Czarnej Górze do Rzepisk

Trasa z początku dość stroma, później łagodna i przyjemna. Czas przejścia to 1 godz. 30 min. Długość 6,2 km. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków jaki znajduje się na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Widoki, które możemy tam podziwiać zapierają dech w piersiach! Początek trasy znajduje się na Sołtystwie gdzie Czarna Góra łączy się z Czarną Górą Zagórą.
 



Szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów


Jest to najłatwiejsze dojście do tej Doliny. Szlak przecina słynny żleb "Żandarmerii", który jest znany z olbrzymich lawin jakie schodzą tu w okresie zimowym na szosę do Morskiego Oka. Dlatego też jest on w zimie zamykany.
 


Wierch Przedomiański

Trasę 3,5 km. rozpoczynamy na ul. Kościuszki. Szlak bardzo łatwy, Czas przejścia to 1 godz.
 



Szlak wzdłuż rzeki Białki

Jest oznakowany na biało-niebiesko, bardzo łatwa trasa, bez podejść. Świetnie nadaje się na piesze wycieczki oraz jazdę na rowerze. Prowadzi doliną po nabrzeżu rzeki Białki, długość trasy to około 6,5 km, a czas przejścia to około 1 godz. 30 min. Do szlaku można dotrzeć w zasadzie z każdego miejsca w Białce Tatrzańskiej, gdyż ciągnie się on wzdłuż całej miejscowości.
 



Szlak z Brzegów do Bukowiny Dolnej

Biegnie Wierchem Brzegowskim, z którego rozciągają się piękne widoki na Rzepiska oraz Tatry Bielskie i Wysokie. Pierwszy etap trasy jest bardzo łatwy, drugi etap jest trudny ze względu na ostre zejście i przeprawę przez strumyk. Szlak kończy się "Między Górami" - w Dolnej Bukowinie. Długość szlaku to około 4,8km, a czas przejścia to 1 godz. 05 min.
 


Z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka

Koniecznie należy zatrzymać się w Wodogrzmotach Mickiewicza – trzech kolejnych wodospadach, które wiosną potrafią budzić grozę nieokiełznanym żywiołem. Jakiś kilometr dalej ukaże nam się widok na najwyższy i najpotężniejszy tatrzański szczyt - Gerlach.


Wierch Niski

Trasę rozpoczynamy z ronda w Bukowinie Tatrzańskiej w kierunku Wysokiego Wierchu. Szlak ten jest łatwy nadający się zarówno do wędrówek pieszych jak i rowerowych, z krótkimi, ale dość stromymi zejściami i podejściami. Czas przejścia 1 godz. 45 min. Długość trasy 6,6km.
 



Szlak z
Kobylarzówki

Trasa łatwa, dobra do jazdy na rowerach i nartach biegowych oraz do pieszych wycieczek. Na odcinku 1 km bardzo dobra, utwardzona i wyżwirowana nawierzchnia, później już tylko polna droga wiodąca polanami, krajem lasu. Po około 2,3 km ścieżka kończy się w polach, droga powrotna to ta sama trasa.
 



Droga na Rynias

Początek trasy w miejscowości Brzegi, bok domu nr 162 przy ul. Halnej; Trasa łatwa, którą należy wrócić z powrotem. Czas przejścia w dwie strony to 1 godz. Długość szlaku to 2 km
w jedną stronę. 

 



Litwinka

Trasa łatwa, długość ok. 800m, można dojechać samochodem. Litwinka jest wzniesieniem, na którego zboczach znajdują się dwie części wsi: z jednej strony Czarna Góra, z drugiej Czarna Góra Zagóra, poza tym na szczycie góry znajduje się krzyż milenijny - widoczny nawet z sąsiednich miejscowości. Czas przejścia około 15 min.

 



Szlak Groń - Kotelnica - Białka Tatrzańska

Szlak o długości 6,5km. z początku bardzo łatwy, później trochę trudniejszy (należy pokonać 2 kilometrowe strome zejście. Czas przejścia to 1 godz. 20 min. Rozpoczynamy  w górnej części Gronia (Sewcy).

 


 


Jeśli posiadają Państwo informacje lub zdjęcia, które powinny znaleźć się w naszym serwisie
proszę wysłać wiadomość  na adres e-mail:
kontakt@bukowina-tatrzanska.com